Európsky týždeň znižovania tvorby odpadu je najväčšou kampaňou na zvýšenie povedomia o predchádzaní vzniku odpadu v Európe. Spája jednotlivcov, školy, podniky, samosprávy, mimovládne organizácie a združenia,  ktoré organizujú aktivity na zvýšenie povedomia o znižovaní tvorby odpadu

Mesto Galanta sa aj tento rok zapája do iniciatívy Európskeho týždňa pre menej odpadov, ktorý sa uskutoční v dňoch 16. – 24. novembra 2024. Hlavnou témou aktuálneho ročníka je plytvanie potravinami, ktoré patrí medzi najväčšie environmentálne problémy dnešnej doby.

Analýza odpadu v Galante odhalila realitu
Ako súčasť príprav na Európsky týždeň pre menej odpadu sa v stredu 6. novembra 2024 na Mierovom námestí pred budovou Mestského úradu v Galante uskutočnila verejná analýza odpadu. Cieľom bolo poukázať na to, čo všetko končí v komunálnom odpade, aj keď by mohlo byť triedené či recyklované.
Výsledky analýzy boli alarmujúce – medzi odpadom sa nachádzalo značné množstvo vyhodených potravín, ktoré mohli byť ešte využité. Tento fakt podčiarkuje, že téma plytvania jedlom je aktuálna aj v našom regióne a je potrebné venovať jej zvýšenú pozornosť.

Čo môžeme robiť?
V rámci Európskeho týždňa pre menej odpadov vás vyzývame, aby ste sa zamysleli nad tým, ako nakladáte s jedlom:

Plánujte nákupy: Nakupujte len toľko, koľko reálne spotrebujete.
Ukladajte potraviny správne: Nesprávne skladovanie môže spôsobiť ich predčasné kazenie.
Kompostujte: Zvyšky, ktoré už nie je možné spotrebovať, môžu skončiť v komposte namiesto v koši.
Podeľte sa: Prebytočné potraviny môžete darovať komunitným organizáciám či známym.
Spoločne môžeme prispieť k tomu, aby sa zbytočne nevyhadzovali hodnotné zdroje, ktoré si vyžiadali námahu a energiu. Inšpirovať sa môžete aj na webovej stránke Európsky týždeň pre menej odpadov 2024: Plytvanie jedlom nie je naša chuť! | Nula odpadu | Priatelia Zeme - SPZ , kde nájdete zároveň rôzne kvízy, tipy a detské hry na danú tému.

Vedeli ste, že až tretina všetkých vyprodukovaných potravín na svete končí ako odpad? Tento alarmujúci fakt má nielen ekologické, ale aj sociálne a ekonomické dôsledky. Plytvanie jedlom znamená, že obrovské množstvo zdrojov – ako voda, energia či práca – sa využíva zbytočne. Každý z nás však môže prispieť k zmene svojimi každodennými rozhodnutiami.

 

Európsky týždeň znižovania tvorby odpadu (The European Week for Waste Reduction, skratka EWWR ) sa zrodil v roku 2009 ako projekt LIFE + financovaný EÚ. Iniciatíva vyšla od verejných orgánov z celej Európy, ktoré sú ochotné spojiť sily v oblasti predchádzania vzniku odpadu.

Viac informácií je dispozícii na stránke European Week for Waste Reduction - EWWR (stránka v Angličtine)